"Julka i Szpulka", czyli zabawa z czytaniem


"Julka i Szpulka" to seria interaktywnych książek detektywistycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym autorstwa Mai Strzałkowskiej. Książki te wyróżnia ciekawa fabuła, spora dawka zabawy, piękne ilustracje, a nade wszystko włączanie i aktywizowanie małego czytelnika w kreowanie dalszych losów bohaterów. W świecie Julki i Szpulki nie ma miejsca na nudę! Tutaj nie wystarczy tylko czytać. Opowiadane historie wymagają logicznego myślenia, uczą koncentracji uwagi, skłaniają do rozwiązywania zagadek i śledzenia tropów.

Bohaterami serii są Julka i Szpulka. Julka to rezolutny i samodzielny przedszkolak. Dziewczynka jest bezpośrednia, otwarta, ciekawa świata, energiczna, czasami nawet za bardzo. Chętnie skacze, biega i jeździ na hulajnodze. Prawdopodobnie dlatego tak często na swej drodze spotyka przygody, podczas których niejednokrotnie się denerwuje. W otwierającej serię pozycji "Julka i Szpulka. Sprawa zaginięcia Lulu" dziewczynkę ogarnia wściekłość, ponieważ nie może odnaleźć swojej ukochanej lalki Lulu, bez której nie potrafi zasnąć. W kryzysowej sytuacji kompletnie zdezorientowana i bezsilna kilkulatka krzyczy, trzaska drzwiami, złości się, płacze, zaciska pięści a nawet tupie w podłogę.  Naganne zachowanie Julki przyczynia się do powstania sporej dziury w podłodze, z której wygląda wywołany przez nią ... jej własny kłębek nerwów. 


 

Przyjaźń czy przywiązanie?

Czarny, splątany z nerwów i emocji kłębek już od pierwszego spotkania nawiązuje z Julką silną relację. Dziewczynka rozmawia z nim, zauważa jego podobny do nici wygląd i nadaje mu imię Szpulka. Odtąd Julka i Szpulka to nierozłączne towarzyszki. Szpulka jest nieoceniona tam, gdzie nie umie poradzić sobie Julka. Szpulka staje się dla dziewczynki przewodnikiem po świecie trudnych pytań i, z punktu widzenia kilkuletniego dziecka, spraw beznadziejnych. Wygląd Szpulki uzależniony jest od nastroju i emocji Julki. Szpulka zawsze próbuje znaleźć rozsądne wyjaśnienie. Wiele tłumaczy, objaśnia, a przede wszystkim pomaga oswoić się z różnymi emocjami towarzyszącymi dziewczynce w codziennym życiu.


Jak prawdziwi detektywi

Już od pierwszego spotkania Szpulka uczy, że zamiast ulegać złym emocjom trzeba przeanalizować problem, jaki je wywołuje. Skoro Julka złości się z powodu zaginięcia lalki, należy jej poszukać i dokładnie prześledzić okoliczności zaginięcia. W ten sposób do akcji wkracza detektyw Szpulka, by analizować tropy i ślady, łączyć fakty, rozwiązywać zagadki oraz formułować pierwsze wnioski. Szpulka wprowadza dziewczynkę w świat logiki, zdarzeń przyczynowo-skutkowych oraz frapujących przygód. Pomiędzy bohaterkami powoli rodzi się przyjaźń, a w książce rozwija się wątek detektywistyczny.


Poprzez angażowanie dziecka do aktywnego czytania książki pozwalają przeżyć niesamowite przygody bez wychodzenia z pokoju. W trakcie lektury mały czytelnik staje się pomocnikiem Julki i Szpulki,  pomagając im prowadzić śledztwo. Każde dziecko może zmienić się w detektywa, który tworzy portret pamięciowy Lulu, szuka tropów i wskazówek w najbliższym otoczeniu, a nawet posługuje się mapą. W doświadczonym tropieniu pomagają załączone do książki "Julka i Szpulka. Kościochrupek" naklejki, które dziecko może naklejać w odpowiednich miejscach, ale dopiero po zapoznaniu się ze wskazówkami zawartymi w książce. 

Podczas czytania trzeba wytężyć umysł i mocno się skoncentrować. Julkę spotyka wiele przygód, dlatego od czasu do czasu trzeba przerwać lekturę, zatrzymać się i odpowiedzieć na kilka pytań, jakie zadałby sobie w podobnej sytuacji detektyw. Dla bystrzaków przygotowana jest nagroda - można pominąć kilka stron, by przyspieszyć rozwój wydarzeń i przejść do dalszej części opowiadanej historii.

Świat emocji

Julkę i Szpulkę łączy wyjątkowa więź, ale to nie wszystko. Bohaterki wspólnie rozwiązują problemy i szukają odpowiedzi na trudne pytania. Każda sytuacja, w jakiej znajduje się Julka, uczy ją wytrwałości, cierpliwości, odpowiedzialności. Rzeczywistość widziana oczyma kilkuletniego dziecka może wydawać się niekiedy straszna, niezrozumiała, trudna. Takie subiektywne odczucie może powodować i pogłębiać lęk, strach, przerażenie, złość czy frustrację. Julka poradziła sobie z tymi emocjami, gdy spotkała na swej drodze Szpulkę. Przeżycie świata z kimś, kto jest rówieśnikiem lub przewodnikiem po nim, zmienia każdą trudność w przygodę i zabawę. Książeczka pokazuje, że świata nie można się bać, lecz należy go obserwować i uczuć się jego praw. Ponadto pomaga oswajać dzieci z emocjami. Są one integralną częścią każdego człowieka i zamiast uciekać od uczuć, należy je nazywać, oswajać i zrozumieć. 

Książki, inne ciekawostki oraz ebooki można nabyć na stronie Julka i Szpulka, gdzie serdecznie zapraszam!

Komentarze

Popularne posty