Niecodzienny koncert

Słowo tradycja  na co dzień jest coraz rzadziej używane. Częściej mówi się o niej podczas obchodów uroczystości państwowych, w okresie świątecznym lub okazjonalnie w gronie rodzinnym. W szkole o tradycji wielokrotnie rozmawia się na lekcjach języka polskiego, szczególnie podczas omawiania lektur bądź tekstów związanych z dziejami naszego narodu. Tradycja polega na przekazywaniu z pokolenia na pokolenie utrwalonych obyczajów, zachowań, poglądów, dorobku. Jej kultywowanie jest niezwykle ważne w życiu człowieka i całego kraju, ponieważ pozostaje ona nieodłącznym elementem kultury. Co to oznacza dla nas? Otóż tradycja pozwala spojrzeć w przeszłość, przekazuje uniwersalne i cenne wartości, a także jest źródłem wiedzy. Narodową skarbnicą obyczajów oraz tradycji jest Pan Tadeusz. 

W Księdze IV (Dyplomatyka i łowy) Mickiewicz sporo uwagi poświęca polowaniu na niedźwiedzia. Wytropienie zwierza wcale nie wieńczy męskiej wyprawy do lasu. Jej koniec znacząco obwieszcza gra Wojskiego na rogu bawolim, co z kolei zapowiada początek niezwykłego koncertu...

1. Zanim przeczytamy fragment  Pana Tadeusza, w którym opisano grę na rogu po zakończonym polowaniu, warto wyobrazić sobie sytuację, w jakiej znaleźli się bohaterowie epopei.
źródło:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:KostrzewskiFranciszek.Polowanie.1886.jpg
Polowanie rozpoczynało się od pobudki o świcie. Sędzia Soplica dzień przed planowanym polowaniem zapowiedział porządek dnia pełnego doznań. Towarzysze i myśliwi musieli wstać o brzasku, by  punktualnie o 4:30 zebrać się na mszy w leśnej kaplicy. Dopiero dzięki wstawiennictwu św. Huberta mogli wraz ogarami wyruszyć w głąb ciemnej, litewskiej puszczy - do królestwa wilków, dzików i niedźwiedzi. Znakiem pomyślnie zakończonej wyprawy była gra Wojskiego na bawolim rogu.

2.  Mickiewicz malował słowem, by oddać koloryt czasów, które już nie powrócą. Wojciech Kilar, tworząc oprawę muzyczną do filmu Andrzeja Wajdy Pan Tadeusz, uwydatnił piękno przyrody za pomocą dźwięków. TUTAJ znajdziecie nagranie polowania i echa.

3. Róg bawoli, zwany waltornią, znany jest w kręgach myśliwskich. Niegdyś był używany podczas polowania do dawania sygnałów. TUTAJ można znaleźć kilka ciekawostek.
źródło: https://waltornia.pl/odmiany/1236-rog-mysliwski
4. Gra na takim instrumencie nie jest łatwa. Wojski włożył wiele wysiłku, serca i kunsztu, by zachwycić towarzystwo. Posłuchajcie, jak to było...
5. Teraz czas na wykonanie kilku ćwiczeń z karty pracy.
6. Warto sprawdzić, za sprawą jakich środków stylistycznych wieszcz odtworzył słowem dźwięki i obrazy litewskiego lasu. TUTAJ
7. Na podstawie posiadanych informacji zredaguj ogłoszenie o planowanym polowaniu w litewskim borze.



Komentarze

Popularne posty